W latach osiemdziesiątych Helmut Cloth, przedsiębiorca i inżynier, ale przede wszystkim skoczek spadochronowy, po tragicznej śmierci swego przyjaciela postanowił zminimalizować ryzyko śmierci skoczka z powodu zbyt późnego otwarcia spadochronu. Stworzył urządzenie, które już od 30 lat stoi na straży bezpieczeństwa jego użytkowników – Cybernetic Parachute Release System – w skrócie CYPRES.

Co prawda istniały wówczas na rynku 4 rodzaje urządzeń AAD, ale często zawodziły. Dlatego skoczkowie niechętnie z nich korzystali. Helmut Cloth zidentyfikował trzynaście przyczyn awarii istniejących systemów i opracował 13 wymagań, jakie musi spełnić jego nowe urządzenie.

Opracowywane przez niego urządzenie musiało działać dla każdego skoczka, w każdych warunkach i z najwyższą dokładnością. Musiało też potrzebować niewiele mocy. I przede wszystkim – musiało być niezawodne.

Nad nowym AAD pracowali eksperci w dziedzinie aerodynamiki, mechanicy, fizycy i inżynierowie. Urządzenie przeszło tysiące godzin testów.

Po czterech latach zespół Cypresa stworzył idealne urządzenie. Pozostało tylko wyprodukować ich tyle, by starczyło dla każdego chętnego skoczka. Tak powstała fabryka w Bad Wünnenberg w Niemczech

Oryginalny CYPRES 1 został wypuszczony na rynek 10 stycznia 1991 roku. Zaledwie kilka tygodni później uratował pierwsze życie skoczka.

Niezawodność Cypresa utorowała drogę do głębokich zmian w skokach spadochronowych.  W 1991 roku prawie nikt nie skakał z automatem. Wiarygodność Cypresa zmieniła to o 180 stopni. Dziś jest odwrotnie, prawie nikt już nie skacze bez AAD.

Przez 30 lat istnienia Cypres przechodził kolejne modyfikacje. Obecnie dostępnych jest ponad 20 modeli cywilnych i wojskowych. Najbardziej znane to Cypres Expert, Changeable Mode, Tandem, Speed ​​i Student. 

10 stycznia 2021 roku CYPRES obchodził swoje 30 urodziny Z tej okazji AIR-POL Sp. z o.o. życzy kolejnych lat niezawodności i tysięcy uratowanych żyć skoczków.